استرس مادر دیابتی و پیامدهای بارداری

استرس، زمانی که نیازهای محیطی اعم از درونی و بیرونی و حقیقی یا تخیلی فشار آورده و یا بیشتر از ظرفیت فرد باشد، موجب تغییرات روانی و بیولوژیکی می شود که فرد را در معرض خطر بیماری قرار می دهد. استرس مشخص ترین علامت در رفتارها و نشانه های بالینی مادر باردار است و از آنجایی که زنان در دوران بارداری تغییرات جسمانی و روانی زیادی را تحمل می کنند، تاثیرپذیری آنها نسبت به استرس های متفاوت زندگی در این دوره افزایش می یابد.دوران بارداری از پر استرس ترین دوران زندگی زنان می باشد و شدت این استرس در ۳ ماهه سوم بارداری بیشتر است. حتی استرس ناشی از تولد اولین فرزند در جداول استرس روانی اجتماعی جزء استرس های شدید طبقه بندی می شود. بنابراین در این دوران امکان بروز حالت هایی مانند افسردگی، اضطراب ، ترس مرضی و اختلال وسواس زیاد است. میزان استرس روانی دوران بارداری نامشخص است .حال در شرایطی که مادر باردار مبتلا به دیابت هم باشد می تواند شرایط استرس را شدید تر نماید که نیاز به پیگیری ها ی لازم را می طلبد.

برخی از اختلالات روان شناختی از جمله استرس که زنان در طی بارداری تجربه می کنند، می تواند اثرات نامطلوبی بر پیامدهای تولد داشته باشد. در میان این پدیده های نامطلوب، زایمان زودرس و وزن کم زمان تولد، توجه زیادی را به خود جلب کرده است.چرا که زایمان زودرس از علل مهم مرگ و میر نوزادان است. از دیدگاه فیزیولوژیکی، اختلالات روانشناختی دوران بارداری از جمله استرس محور هیپوتالاموس – هیپوفیز- آدرنال (HPA) را فعال کرده و سیستم ایمنی را در زنان باردار سرکوب می کند. فعال شدن مزمن یا حاد محور فوق می تواند منجر به پیامدهای نامطلوب بارداری از جمله زایمان زودرس و تولد نوزادان با وزن کم می شود. شواهد نشان می دهد که بین استرس مادر در دوران بارداری و پیامدها و عوارض بارداری بخصوص در بارداری های ناخواسته رابطه وجود دارد. در صورتی که زنان در دوران حاملگی دچار استرس هیجانی شدید شوند، کودکان آنها در معرض انواع مشکلات قرار می گیرد. استرس در دوران بارداری می تواند در رشد و تکامل جنین تاثیر بگذارد. اکثر هورمون های ترشح شده در هنگام استرس، توانایی عبور از سد خونی جنین را دارند و می توانند موجب اختلال بر تکامل آن شوند.در فرزندانی که در دوران جنینی در معرض استرس بوده اند کاهش وزن و تضعیف سیستم ایمنی گزارش شده است.

دیابت (هایپرگلایسمی پایدار) در دوران بارداری با افزایش عوارض جنینی و نوزادی و نیز با عوارض درازمدت برای کودک همراه است. دیابت مادر ممکن است از قبل از بارداری باشد (دیابت نوع یک یا دو) یا ممکن است طی بارداری رخ دهد(یعنی دیابتی که در دوران بارداری تشخیص داده شده). کنترل نامناسب قند خون در زنان باردار دیابتی منجر به اثرات نامطلوب روی جنین در تمامی طول مدت بارداری می شود.

مطالعات مختلف نشان داده اند که در نوزادان مادران مبتلا به دیابت نوع یک و دو، در مقایسه با مادران غیر دیابتی، شانس تولد نوزاد ماکروزوم دو برابر، دیستوشی شانه سه برابر، آسیب شبکه بازویی ۱۰ برابر، تولد نوزاد نارس ۵ برابر و احتمال وجود ناهنجاری های مادرزادی سه برابر بیشتر است. همه این عوامل سبب استرس در مادران باردار می شود.

در بارداری های عارضه دار شده با دیابت مادر، عوارض متعددی بر روی جنین و مادر محتمل است که با کنترل مناسب قند خون پیش از بارداری، در تمام طول بارداری و حتی حین زایمان، می توان از وقوع آنها پیشگیری نمود. هرچند برخی از عوارض دیابت بر روی جنین پایدار هستند، اما بسیاری از آنها با مراقبت های دقیق پس از تولد قابل کنترل و درمان می باشند.

با توجه به تاثیرات بسیار استرس بر مادر باردار، انجام اقدامات لازم روانشناسی در خط مقدم کاهش میزان استرس می باشد.

 

References

۱-Goldenberg RL, Culhane JF, Iams JD, Romero R. Epidemiology and causes of preterm birth. Lancet 2008; 371(9606):75-84.

  1. Makhoul IR, Awad E, Tamir A, Weintraub Z, Rotschild A, Bader D, et al. Parental and perinatal factors affecting childhood anthropometry of very-low-birth-weight premature infants: a population-based survey. Acta Paediatr 2009; 98(6):963-9.
  2. Marks K, Reichman B, Lusky A, Zmora E, Israel Neonatal Network. Fetal growth and postnatal growth failure in very-low-birth weight infants. Acta Paediatr 2006; 95(2):236-42

۴-Vrekoussis T, Kalantaridou SN, Mastorakos G, Zoumakis E, Makrigiannakis A, Syrrou M, et al. The role of stress in female reproduction and pregnancy: an update. Ann N Y Acad Sci 2010; 1205:69-75.

۵-Latendresse G. The interaction between chronic stress and pregnancy: preterm birth from a biobehavioral perspective. J Midwifery Womens Health 2009; 54(1):8-17.

  1. Alderdice F, Lynn F. Stress in pregnancy: identifying and supporting women. Br J Midwifery 2009; 17(9):552-9.
  2. Lagadec N, Steinecker M, Kapassi A, Magnier AM, Chastang J, Robert S, et al. Factors influencing the quality of life of pregnant women: a systematic review. BMC Pregnancy Childbirth 2018; 18(1):455.
  3. Senturk V, Abas M, Berksun O, Stewart R. Social support and antenatal depression in extended and nuclear family environments in Turkey: a cross-sectional survey. BMC Psychiatry 2011; 11(1):48.

۹٫Mohammadi ZD, Bosaknejad S, Sarvghad S. A survey on the effectiveness of stress management training with cognitive-behavioral group therapy approach on state/trait anxiety, pregnancy anxiety and mental health of primiparous women. Jentashapir J Health Res 2013; 3(4):495-504.

۱۰ . Lawrence JM, Contreras R, Chen W, Sacks DA. Trends in the prevalence of preexisting diabetes and gestational diabetes mellitus among a racially/ethnically diverse population of pregnant women, 1999-2005. Diabetes Care. 2008; 31:899-904.

 

 

دیدگاه‌ها ۰

*
*

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .