اضطراب افت قندخون

اگر نگران افت قندخون هستید، بهتر است بدانید این نگرانی کاملا طبیعی است. مطالعات نشان می دهد ۲۵% از دیابتی ها اضطراب افت قندخون برایشان یک مشکل جدی است. دیابت شرایطی است که به خودی خود می تواند استرس و اضطراب مضاعفی در زندگی فرد مبتلا وارد کند. در برخی از افراد ، شدت این استرس بیشتر است و بنابراین کنترل آن نیز مشکل تر می شود.

با اینکه افت قندخون را می توان به راحتی درمان کرد ولی برخی از افراد به دلیل اثرات ذهنی افت قندخون نگران این شرایط هستند. برای مثال گاهی اوقات فرد قبلا افت قندخون را داشته است و تجربه ناخوشایندی (بستری در بیمارستان ) از آن دارد و از اتفاق افتادن دوباره این موضوع می ترسد. برخی نیز نگران این هستند که علایم افت قندخون در یک مکان عمومی برایشان اتفاق بیافتد.

بالا نگه داشتن قندخون برای جلوگیری از افت قندخون

افرادی که اضطراب افت قندخون دارند سعی می کنند بیشتر مواقع قندخون خود را بالا نگه دارند. اگرچه اینکار در ابتدا در کاهش اضطراب افت قندخون موثر است اما در حقیقت در بلندمدت به مدیریت این احساس و برطرف کردن آن کمکی نمی کند.

بالا نگه داشتن قندخون می تواند خطر پیشرفت عوارض دیابت را در آینده  افزایش دهد ، بنابراین بالا نگه داشتن قندخون ارزش چندانی ندارد و اضطراب درباره عوارض می تواند باعث افزایش استرس شود.

شما نیاز به برطرف نمودن اضطراب تان دارید بنابرابن می توانید حمایت درست را از دوستان، خانواده و تیم مراقبت دریافت نمایید.

چگونه اضطراب افت قندخون را مدیریت کنیم؟

این موضوع اهمیت دارد که بدانیم چه چیز درباره افت قندخون منجر به ایجاد اضطراب در شما می شود. یک علت می تواند علایم افت قندخون باشد. دانستن این موضوع که چرا شما احساس اضطراب دارید و گفتگو درباره آن و دریافت حمایت مناسب به شما کمک کننده است.

اطلاعات خود را در مورد افت قندخون و علت اتفاق افتادن آن افزایش دهید. آگاهی درباره آنچه در داخل بدن اتفاق می افتد ممکن است در کاهش اضطراب کمک کننده باشد.

به افت قندخون واقع گرایانه نگاه کنید. آیا الگو یا چیزی وجود دارد که قادر به تغییر آن در برنامه معمول روزانه خود باشید.

لیستی از انتخاب هایی که می توانید در صورت بروز افت قندخون داشته باشید تهیه کنید. برای مثال، اگر شما درباره داشتن افت قندخون در قرار ملاقات نگران هستید، ترجیع می دهید کاملا قرار ملاقات را کنسل کنید و یا یک نوشیدنی قندی در کیف خود داشته باشید؟

تکنیک های مختلف آرام سازی مانند تنفس عمیق تکنیک های مفید برای کمک به آرام سازی هستند و اضطراب را کنترل می کنند .

اگر به اضطراب افت قندخون دچار هستید، با یکی از اعضای تیم درمانی که واقعا می تواند به شما کمک کند مشورت نمایید. در صورتی که اضطراب شما بسیار شدید است با یک روانشناس یا مشاور مشورت نمایید.

با سایر افراد مبتلا به دیابت نیز درباره اضطراب افت قندخون خود گفتگو کنید. گاهی اوقات استفاده از تجربیات آنها می تواند برای شما کمک کننده باشد.

گردآورنده: مریم احمدی نژاد

۳۸۵۸۴۰۴۰ داخلی ۱۱۴

https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/emotions/hypo-anxiety

دیدگاه‌ها ۰

*
*

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .