دیابت و احساسات شما

دیابت نه تنها بر روی وضعیت بدنی فرد مبتلا تاثیرگذار است، بلکه می تواند بر شرایط عاطفی ،روحی روانی وی نیز تاثیرگذار باشد.

اگر دیابت در شما به تازگی تشخیص داده شده است و یا مدت زمان زیادی است که با این شرایط زندگی می کنید، شما نیازمند حمایت در مورد همه احساسات خود هستید. این احساسات می تواند استرس، ترس یا افسردگی باشد. افراد اطراف شما می توانند همه ی این احساسات را درک کنند. همیشه این را به خاطر داشته باشید: هر احساسی که دارید، شما تنها نیستید.

درباره دیابت و احساسی که راجع آن دارید، گفتگو کنید.

گفتگو درباره دیابت و  احساسات راحت و آسان نیست. این امکان وجود دارد که پیدا کردن کسی که بتوانید با او به راحتی صحبت کنید دشوار باشد. اما همانطور که می دانید تخلیه احساسات اثرات سودمند زیادی هم برای شما و هم برای فرد نزدیک به شما دارد. هرچه درباره دیابت راحت تر صحبت کنید، بیشتر قادر به کنترل آن خواهید بود.

تشخیص دیابت

تشخیص دیابت می تواند به عنوان یک شوک برای فرد باشد. اولین واکنش ممکن است باورنکردن، احساس ناتوانی و حتی خشم باشد. معمولا این احساسات بعد از مدتی برطرف می شود و دیابت بخشی از زندگی فرد می شود. اما گاهی اوقات این احساسات به آسانی برطرف نمی شوند. اگر شما با این احساس روبه رو هستید بدانید تنها نیستید. افراد زیادی در اطراف شما هستند که شما را حمایت می کنند – خانواده ، دوستان و تیم مراقبت

احساسات و موادغذایی

دیابت می تواند تمرکز فرد را روی رژیم غذایی و موادغذایی افزایش دهد . توجه مداوم و دقیق بر روی چیزی که میخورید و یادگیری روش های جدید پختن موادغذایی می تواند استرس زا باشد. برخی افراد  در زمان استرس، موادغذایی بیشتری می خورند و یا برعکس کمتر غذا می خورند که هردوی اینها می تواند بر روی سطوح قندخون تاثیرگذار باشد. بهتر است بدانیم خوردن موادغذایی گوناگون نیز می تواند برروی خلق و خو تاثیر بگذارد.

گاهی اوقات، دیابت می تواند به معنای توجه بیشتر برروی وزن و تصویر بدنی باشد که در موارد حاد تبدیل به بیماری اختلال خوردن می شود. دی بولمیا یک اختلال خوردن جدی است که ممکن است در افراد مبتلا به دیابت نوع یک دیده شود.

استرس و دیابت

هر فردی می تواند در هر زمانی احساس استرس داشته باشد. اما زندگی با دیابت و کنترل آن نیز مانند هرموضوع مشکل دیگری در زندگی می تواند احساس طاقت فرسا بودن را ایجاد نماید. استرس می تواند بر میزان قندخون تاثیر بگذارد، بنابراین این موضوع اهمیت دارد که شما بدانید چگونه وقتی تحت استرس هستید آن را تشخیص دهید و روش های کنترل آن را بدانید.

دیابت و افسردگی

دیابت می تواند زندگی روزانه فرد مبتلا را  با چالش همراه نماید و این کاملا طبیعی است. این احساسات را نمی توان از بین برد. برای مثال شما ممکن است افسرده شوید. احتمال بروز افسردگی در افراد مبتلا به دیابت دو برابر نسبت به افراد غیر دیابتی بیشتر است.

اضطراب دیابتی

زندگی با دیابت می تواند واقعا دشوار باشد. گاهی اوقات فرد دیابتی دچار احساساتی مانند ناراحتی، مقصر بودن ، غم یا پریشانی می شود.

ترس از افت قندخون

هایپوگلایسمی یا افت قندخون زمانی اتفاق می افتد که قندخون از میزان تعیین شده طبیعی، پایین تر می افتد. هر فرد مبتلا به دیابت می تواند افت قندخون را تجربه نماید، اما برخی افراد اغلب مواقع درباره این شرایط نگران و مضطرب هستند.

اگر این احساسات در شما وجود دارد و برطرف نمی شود این مهم است که در این باره با یک مشاور روانشناس مشورت نمایید.

گردآورنده: مریم – احمدی نژاد

شماره تماس:۳۸۵۸۴۰۴۰-۰۵۱ داخلی ۱۱۴

https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/emotions

دیدگاه‌ها ۰

*
*