دیابت و عفونت قارچی واژینال ( کاندیدا آلبیکانس)

قارچها به طور طبیعی در سطح پوست و نزدک به غشاهای مخاطی وجود دارند و به خودی خود خطرناک نیستند. بلکه زمانی که تحت شرایط مناسب محیطی قرار گیرند و رشد بیش از حدی در نواحی خاصی از بدن داشته باشند می توانند منجر به ایجاد عفونت و بروز علایم شوند. یکی از عفونت های قارچی که در خانمها شایع است عفونت کاندیدا آلبیکانس می باشد. به طور معمول محل رشد این قارچ در نواحی گرم و مرطوب بدن مانند دهان، دستگاه تناسلی خانمها، پاها و چین های پوستی می باشد.

عوامل خطر ابتلا به قارچ کاندیدا آلبیکانس

-رژیم غذایی سرشار از قند و کربوهیدرات های فراوری و تصفیه‌شده

-مصرف بیش از حد الکل

-بالابودن میزان استرس

-مصرف آنتی بیوتیک ها و انواع قرص های ضد بارداری

-ابتلا به دیابت

-سیستم ایمنی ضعیف بدن

افراد مبتلا به دیابت در خطر بیشتر عفونت قارچی کاندیدا آلبیکانس و عود دوره ای آن قرار دارند. همچنین دیابت کنترل نشده می تواند درمان این عفونت را سخت تر نماید. شناخت علایم و نشانه های این عفونت قارچی در خانمها و دریافت درمانهای کمکی برای پیشگیری از بروز مشکلات اهمیت دارد.

علایم و نشانه ها قارچ کاندیدا آلبیکانس

عفونت کاندیدا آلبیکانس در زنان با علایمی مانند درد و خارش، ترشحات سفیدرنگ پنیری شکل، سوزش یا درد در هنگام ادرار مشخص می شود.

تشخیص

پزشک معمولا با توجه به شکایت فرد و معاینه داخلی عفونت کاندیدا را تشخیص می دهد. در برخی از موارد  تست های آزمایشگاهی برای تایید تشخیص استفاده می شود. در خانم های غیر دیابتی عفونت های مکرر واژینال ممکن است علامتی برای ابتلا به دیابت باشد. در این زمان باید تست تشخیصی برای تایید یا رد دیابت انجام شود.

درمان قارچ کاندیدا آلبیکانس

بسته به نظر پزشک، برای درمان عفونت کاندیدا آلبیکانس می توان از کرم های موضعی و درمانهای خوراکی استفاده نمود. معمولا در مراحل اولیه عفونت از کرم های موضعی ضد قارچ برای مدت زمان ۷ روز استفاده می شود. هرگونه درمانی باید تحت نظر پزشک انجام شود زیرا گاهی اوقات استفاده مکرر از کرم های ضدقارچ می تواند منجر به مقاوم شدن عفونت در مقابل درمان شود.

در صورتی که فرد عفونت راجعه داشته باشد پزشک از دسته داروهای خوراکی ضدقارچ مانند فلوکونازول برای درمان استفاد می کند.

در صورت وجود هرگونه علایم حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

منبع: medicalnewstoday.com

دیدگاه‌ها ۰

*
*

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .