سوالات رایج در دیابت نوع یک

آیا تا آخر عمر نیاز به تزریق انسولین دارم؟ آیا فعالیت بدنی به کنترل دیابت من کمک می کند؟ اگر شیرین و شکلات نخورم، می توانم تزریق انسولین را متوقف کنم؟ اگر حالم خوب باشد، می توانم قندخونم را کنترل نکنم؟ من دیابت نوع یک دارم. آیا فرزندانم در خطر ابتلا قرار دارند؟

۱- آیا من نیاز دارم تا آخر عمر انسولین تزریق کنم؟

بله- افراد دیابتی نوع یک قادر به تولید انسولین توسط لوزالمعده نیستند. این افراد حداقل نیازمند چهار دفعه تزریق انسولین در روز می باشند. با این وجود، دستگاه پمپ انسولین به تدریج در حال جایگزین شدن به جای تزریق های چندتایی در روز می باشد. با وجود دستگاه پمپ انسولین، یک لوله پلاستیکی کوچک هر چند روز یکبار وارد پوست می شود و انسولین به طور مداوم به بدن تزریق می گردد. البته باید توجه داشت پمپ انسولین یک وسیله نیمه هوشمند است و بخشی از تزریقات در پمپ توسط خود فرد انجام می شود.

۲- آیا فعالبت بدنی به کنترل دیابتم کمک می کند؟

بله – معمولا، فعالیت بدنی به عنوان یک بخش مهم همراه با تزریق منظم انسولین و تبعیت از برنامه غذایی سالم در کنترل دیابت نوع یک می باشد. برای انجام فعالیت بدنی ایمن و کاهش خطرات حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

۳- اگر مصرف شیرینی و شکلات را از برنامه غذایی ام حذف کنم ، آیا می توانم تزریق انسولین را متوقف نمایم؟

خیر – اگر دیابت نوع یک دارید ، حتی اگر شما منابع حاوی کربوئیدرات ( موادغذایی که در جریان خون تبدیل به قند می شوند) مانند شیرینی و شکلات را از برنامه غذایی خود حذف کنید، به تزریق انسولین نیاز دارید.

۴- اگر حالم خوب باشد، باز هم نیاز به کنترل قندخون دارم؟

با وجود احساس خوب داشتن نمی توان تضمین کرد که قندخون شما خوب است. به خاطر داشته باشید، علایم به سرعت آشکار نمی شوند. قندخون بالا به مرور زمان آسیب جدی به چشم ها، کلیه ها ، پاها و حتی مغز آسیب می رساند و شما تنها با کنترل منظم قندخون و حفظ قندخون در محدوده هدف می توانید از بروز عوارض دیابت جلوگیری نمایید.

۵- من دیابت نوع یک دارم. آیا فرزندانم در خطر ابتلا قرار دارند؟

بله. اما درصد ابتلای فرزندان شما کم است. اگرچه دیابت نوع یک بیماری ژنتیکی است، تنها ۳ تا ۶ % فرزندان افراد مبتلا به دیابت نوع یک به این بیماری مبتلا می شوند. این خطر می تواند با توجه به سن، جنس و سایر عوامل مربوط به پدر و مادر دیابتی متفاوت باشد.

گردآورنده: مریم احمدی نژاد- واحد آموزش پارسیان

تلفن تماس: ۰۵۱۳۸۵۸۴۰۴۰ داخلی ۱۱۴

https://dtc.ucsf.edu/types-of-diabetes/type1/understanding-type-1-diabetes/type-1-diabetes-faqs/

دیدگاه‌ها ۰

*
*

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .