عوارض دیابت کنترل نشده در بارداری

بارداری می تواند عوارض بلندمدت دیابت مانند مشکلات چشمی و بیماری کلیوی را بدتر کند خصوصا اگر سطح قندخون در این زمان بسیار بالا باشد.
عوارض مادری
۱- زایمان زودرس
۲- پلی هیدرآمینوس ( افزایش مایع آمنیوتیک)
۳- فشارخون بالا ( پره اکلامپسی و اکلامپسی )
۴- افزایش زایمان سزارین و صدمات زایمان

عوارض نوزاد

۱-نقایص تولد
همانطور که می دانیم اندام های جنین در طی سه ماهه اول بارداری شکل می گیرد و این زمانی است که معمولا مادر از بارداری خود اطلاع ندارد. اگر قندخون در این دوره کنترل نشده باشد بر روی اندام های در حال شکل گیری جنین تاثیر می گذارد. از جمله این مشکلات می توان به نقایص مغزی، لوله عصبی و قلبی اشاره نمود.
۲-نوزاد بزرگ (ماکروزوم)
دیابت خوب کنترل نشده در مادر سبب بالارفتن قندخون نوزاد می شود. در نتیجه نوزاد رشد زیادی خواهد داشت. علاوه بر احساس ناراحتی برای مادر در ماههای آخر بارداری، جنین بزرگ می تواند سبب مشکلاتی در زمان زایمان برای مادر ( افزایش زایمان سزارین) و نوزاد( آسیب به اعصاب به علت فشار بر شانه ها در زمان تولد) شود.
۳-تولد نوزاد نارس( پره ترم)
خانم های دیابتی نوع یک یا دو نسبت به خانم های غیردیابتی در خطر بیشتری برای تولد نوزاد نارس هستند. تولد نارس خطراتی مانند مشکلات قلبی، خونریزی مغزی و مشکلات تنفسی را برای نوزاد به همراه دارد.
۵-سقط فراموش شده یا مرگ نوزادی
سقط فراموش شده زیر هفته ۲۰ بارداری اتفاق می افتد. مرگ نوزاد به معنای مرگ بعد از ۲۰ هفته بارداری می باشد. علل مختلفی در سقط فراموش شده و مرگ نوزادی نقش دارند. زنان دیابتی که قندخون خود را کنترل نمی کنند در خطر بیشتری برای این مشکلات قرار دارند.
۶-زردی و مشکلات تنفسی

دیدگاه‌ها ۰

*
*

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .