مراقبت های پیش از بارداری در خانم دیابتی

یک بارداری سالم نیازمند آمادگی‌های کافی، پیش از اقدام برای باردار شدن است. مادر شدن با وجود دیابت نیازمند برنامه ریزی و مدیریت صحیح می باشد. خانم های دیابتی با انجام اقدامات و مراقبت های ساده می توانند بارداری ایمنی را سپری و نوزاد سالمی را به دنیا آورند.

۳ تا ۶ ماه قبل از اقدام به بارداری بهتر است جهت انجام معاینات پیش از بارداری به پزشک مراجعه کنید. در جلسات معاینات پیش از بارداری، تست A1C درخواست می شود. نتیجه این تست باید در حد طبیعی ( کمتر از ۶ یا ۶٫۵ درصد با توجه به نظر پزشک) باشد. در صورت طبیعی بودن نتایج آزمایشات و معاینات، پزشک به شما اجازه می دهد روش پیشگیری از بارداری خود را کنار بگذارید و برای بارداری اقدام کنید.

از سایر آزمایشات درخواستی توسط پزشک می توان به تست خون و ادرار جهت بررسی عوارض کلیوی دیابت و بررسی سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون اشاره کرد. در معاینات بالینی نیز فشارخون اندازه گیری می شود. همچنین معاینات چشم از لحاظ ابتلا به بیماریهای چشمی دیابت ( آب سیاه، آب مروارید و آسیب اعصاب چشم ) درخواست و انجام می شود. اگر مبتلا به دیابت نوع یک هستید آزمایشات تیروئید نیز توسط پزشک درخواست می شود.

تنظیم دارویی

برخی از داروها ( برای مثال برخی داروهای کنترل چربی و فشارخون) در طی بارداری برای جنین ایمن نیستند و مصرف آنها باید قبل از اقدام به بارداری قطع شود.  بعد از تایید بارداری پزشک داروهای ایمن را برای مادر تجویز می کند.

به طور معمول بعد از تایید تشخیص بارداری توسط پزشک انسولین درمانی جایگزین داروهای خوراکی مادر باردار مبتلا به دیابت نوع دو می شود. در مادران باردار مبتلا به دیابت نوع یک نیز ممکن است نوع انسولین تزریقی تغییر کند. نیاز به انسولین بدن مادر در طی دوران بارداری تغییر می کند. درطی سه ماه اول بارداری نیاز به انسولین مادر کم و در طی ماه های بعدی افزایش می یابد. با نزدیک شدن به ماه های آخر بارداری این نیاز ثابت و یا کاهش می یابد.

دریافت مکمل ها و ویتامین ها

اسید فولیک مهمترین ویتامین برای سلامت جنین قبل و در طی بارداری می باشد. مصرف اسید فولیک یک ماه قبل از بارداری آغاز می شود.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .