۱۵ سوال رایج درباره کورونا ویروس ناول ( COVID-19)

درباره ی کورونا ویروس ناول ( COVID-19)

 

 • کورونا ویروس چیست؟

این دسته از ویروس ها گروه بزرگی از ویروس ها را شامل می شوند. کورونا ویروس ها قابلیت بیماری زایی در انسان و حیوان ( خفاش، شتر، مورچه) را دارند.  به طور معمول، کورونا ویروس های انسانی عامل سرماخوردگی های معمول و رایج می باشند. همچنین باید بدانیم کورونا ویروس های حیوانی قابلیت انتقال به انسان را دارند مانند بیماری سارس که در سال ۲۰۰۲ و بیماری مرس که در سال ۲۰۱۲، بیماری ناول هم که اخیرا و در سال ۲۰۱۹ شیوع پیدا کرده است.

 • کورونا ویروس ناول چیست؟

کورونا ویروس ناول گونه ای کورونا ویروس ها است که قبلا در انسانها شناخته نشده بود. این ویروس در ابتدا در ووهان در ایالت HUBEI کشور چین دیده شد و به سرعت در میان مردم گسترش پیدا کرد. انتشار سریع این ویروس منجر به همه گیری وسیع در دنیا شد.آنچه تاکنون مشخص شده است حکایت از این دارد که منبع اصلی انتشار این ویروس خفاش می باشد. پژوهش های بالینی و اپیدمیولوژیک در مورد چگونگی گسترس ویروس کورونا، شدت بیماری زایی در حال انجام است. آنچه اکنون برای کل دنیا حائز اهمیت و نگران کننده است انتشار سریع این ویروس می باشد.

 • ویروس کورونا چگونه منتشر می شود؟

همانطور که گفته شد منبع اصلی ایجاد این ویروس خفاش بوده است، سپس در میان سایر گونه های حیوان منتشر شده است و در نهایت به افرادی که در تماس نزدیک با حیوانات بوده اند انتقال یافته است. به نظر می رسد این ویروس توانسته است با انسان تطابق بسیار پیدا کند و به سرعت از شخصی به شخص دیگر منتقل شود. اصلی ترین راه انتشار این بیماری از طریق ترشحات دهانی فرد آلوده به این ویروس و از طریق سرفه یا عطسه یا تماس دستهای آلوده به منافذ باز بدن مانند دهان، بینی و گوش می باشد. بنابراین فرد آلوده به ویروس کرونا می تواند به سرعت این بیماری را به سایرین منتقل نماید.

 • کورونا ویروس ها تا چه مدت می توانند برروی سطوح باقی بمانند؟

طبق نظر سازمان بهداشت جهانی ( WHO)، هنوز به طور دقیق مشخص نیست این ویروس تا چه مدت می تواند بر روی سطوح باقی بماند، اما آنچه تقریبا مشخص شده است این ویروس رفتاری مشابه سایر گونه های هم رده خود از نظر ماندگاری نشان داده است. کورونا ویروس ها می توانند از چند ساعت تا چند روز روی سطوح باقی بمانند. مدت زمان این ماندگاری می تواند بر حسب شرایطی مانند ( نوع سطح، درجه حرارت و رطوبت محیط ) متغیر باشد. برای در امان ماندن از این ویروس دست های خود را به طور مرتب با آب و صابون بشویید. از الکل برای ضدعفونی کردن سطوح استفاده کنید. از تماس دست ها با چشم، دهان و بینی جدا اجتناب کنید.

 • دوره نهفتگی یا کمون ویروس کورونا ۱۹ چه مدت است؟

دوره نهفتگی این ویروس می تواند از ۲ تا ۱۴ روز متغیر باشد. به همین دلیل، افرادی که در تماس با فرد آلوده بوده اند برای مدت ۱۴ روز از سایرین جدا می شوند.

 • آیا کورونا ویروس در دوره نهفتگی قابل انتقال است؟

این ویروس می تواند از فرد ناقل ویروس و بدون علامت به سایرین منتقل شود.

 • علایم ویروس کورونا چیست؟

از علایم شایع می توان به تب بالای ۳۹ درجه، سرفهی خشک، آبریزش بینی و تنگی نفس اشاره کرد. در موارد شدید، عفونت و مشکلات تنفسی دیده می شود.

 • من اخیرا به چین سفر کرده ام و علایم بیماری را دارم. چه اقدامی باید انجام دهم؟

در صورت وجود هرگونه علایم مانند تب، یا علایم تنفسی حتما به درمانگاه مراجعه نمایید.

 • روش تشخیصی ویروس کورونا چیست؟

روش تشخیصی برای این عفونت انجام آزمایش PCR می باشد.

 • اگر درتماس با فردی مبتلا به کورونا ویروس بودیم چه اقدامی باید انجام دهیم؟

در صورت تماس با فرد مبتلا به این ویروس باید دو هفته در خانه بمانید و وضعیت سلامت جسمانی خود را بررسی نمایید و در صورت وجود هرگونه علامت سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید. (منظور از تماس نزدیک با فرد بیمار، تماس نزدیک به مدت ۱۵ دقیقه و یا ماندن در فضای بسته با فرد بیمار ه مدت ۲ ساعت می باشد. ) احتمال انتقال بیماری در کمتر از زمان های یاد شده بسیار کم است. با این حال، باید جانب احتیاط را رعایت کنید و سلامت خود را تا ۱۴ روز پس از آخرین بار تماس با فرد مبتلا کنترل نمایید. در صورت وجود علایم به مراکز درمانی مراجعه کنید و به پزشک بگویید با فرد مبتلا در ارتباط بوده اید.

 • چه کسانی در معرض خطر ابتلا به ویروس کورونا هستند؟

افرادی که در ۱۴ روز قبل:

 1. در تماس نزدیک با فرد مبتلا به کورونا ویروس بوده اند.
 2. به تازگی مسافرت به چین داشته اند.

افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای از جمله افراد مبتلا به دیابت، بیماری های مزمن ریوی، نارسایی کلیوی، سالمندان و افراد با ضعف سیستم ایمنی در خطر بیشتری برای ابتلا به این ویروس قرار دارند.

 • چگونه از ابتلا به ویروس پیشگیری کنیم؟
 1. دستها را به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید و یا با الکل ضدعفونی کنید.
 2. در زمان عطسه یا سرفه بینی و دهان خود را با دستمال یا آرنج بپوشانید.
 3. از تماس نزدیک با فردی که علایم سرماخوردگی یا انفلوآنزا را دارد اجتناب کنید.
 4. با اتیکت سرفه آشنا شوید. ( هنگام عطسه یا سرفه حتما با دستمال جلوی دهان خود را بپوشانید . در صورت در دسترس نبودن دستمال در میان آرنج خود سرفه و عطسه کنید.)
 • آیا واکسنی برای درمان کرونا ویروس وجود دارد؟

در حال حاضر و تا امروز هیچ واکسنی برای حمایت در مقابل کورونا ویروس ساخته نشده است. هیچ درمان خاصی هم برای این ویروس وجود ندارد. تشخیص زودهنگام و مراقبت پیشگیرانه بسیار اهمیت دارد. در اکثر مواقع، علایم خودبه خود بهبود می یابند و افرادی که بیماری جدی همراه با عوارض دارند در بیمارستان بستری می شوند.

 • در شرایط قرنطینه باید از سایر افراد خانه جدا باشم؟

بله. در خانه باید از سایر افراد خانواده جدا باشید. از ماسک صورت استفاده کنید. اگر امکان دارد باید از حمام جداگانه نیزاستفاده کنید.

 

 • زمانیکه فرد ۱۴ روز قرنطینه اش به پایان رسید، آیا نیاز به ویزیت پزشک دارد؟

اگر ۱۴ روز قرنطینه به پایان رسیده است و علامتی از بیماری ندارید می توانید به زندگی عادی خود بپردازید.

 

اگر افراد زیر دچار بیماری کرونا ویروس شوند روند بیماری و کنترل آن سخت تر و مشکل تر خواهد بود.

 1. سالمندان
 2. افرادی که مبتلا به بیماری قلبی هستند.
 3. افرادی که مبتلا به بیماری های ریوی هستند.
 4. افرادی که مشکلات کلیوی دارند.
 5. افرادی که مبتلا به بیماری دیابت هستند.

 

دیدگاه‌ها ۰

*
*

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .