۷ نکته مراقبتی برای شما که با وجود دیابت تصمیم به باردار شدن دارید

اگر شما دیابت خود را قبل و حین بارداری به خوبی کنترل کنید، می توانید بارداری سالم و بدون عارضه را تجربه کنید. کنترل مناسب دیابت خطر پیشرفت مشکلات شایع دیابت را در طی بارداری کاهش می دهد. اقدامات لازم برای داشتن یک بارداری سالم همراه با دیابت عبارتند از:

۱- برنامه ریزی: قبل از اقدام به بارداری، با پزشک دیابت خود مشورت کنید. در این قرار ملاقات پزشک دستورات لازم برای کنترل قندخون، تغییرات دارویی و پیگیری های بعدی را ارائه می دهد.

۲-قرار ملاقات منظم با پزشک طبق برنامه تعیین شده: شما به عنوان یک مادر باردار دیابتی نیازمند قرارهای ملاقات بیشتری با پزشک نسبت به مادران غیر دیابتی هستید.

۳-مصرف موادغذایی سالم: پیروی از یک برنامه غذایی منظم و سالم برای شما اهمیت دارد. متخصص تغذیه می تواند در انتخاب یک برنامه غذایی سالم به شما کمک کند.

۴-فعالیت بدنی منظم: همانطور که می دانیم فعالیت بدنی یکی از بخش های اصلی در کنترل دیابت می باشد. در صورتی که منعی برای انجام فعالیت بدنی ندارید، حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی ۵ روز متوالی را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

۵-مصرف داروهای کنترل دیابت طبق دستور پزشک: انسولین اولین انتخاب درمانی برای کنترل دیابت در طی بارداری است زیرا بیشترین تاثیر را بر قندخون دارد و از جفت عبور نمی کند. بنابراین برای جنین ایمن است. اگر دیابت نوع یک دارید، برنامه انسولین درمانی شما در طی بارداری توسط پزشک تغییر می کند. اگر مبتلا به دیابت نوع دو هستید و داروی خوراکی کنترل دیابت مصرف می کنید، با نظر پزشک انسولین جایگزین داروهای خوراکی می شود.

۶- کنترل منظم قندخون: همراه با رشد جنین بدن مادر دچار تغییرات می شود. با وجود دیابت، این تغییرات بر روی قندخون تاثیر می گذارد. بارداری می تواند تشخیص علایم افت قندخون را مشکل کند. کنترل منظم قندخون قبل، حین و بعد از بارداری بسیار اهمیت دارد. تعیین اهداف کنترل قندخون برای مادر در طی بارداری در به حداقل رساندن خطر نقایص تولد و سقط موثر است و از تولد نوزاد درشت ( ماکروزوم) نیز جلوگیری می کند. گاهی اوقات اهداف قندخون سیستم های درمانی مختلف با تیم درمان دیابت کمی متفاوت است. برای تنظیم نیاز به انسولین با توجه به غذای مصرفی، میزان قند خون و فعالیت جسمی، مادر دیابتی باردار باید روزانه ۶ بار و شاید هم بیشتر قند خون خود را کنترل نماید.

۷- اهداف قندخون برای خانم های باردار ( طبق نظر انجمن دیابت آمریکا)

  • قبل از وعده غذایی و زمان خواب/ در طی شب: ۹۹ – ۶۰ میلی گرم بر دسی لیتر
  • بعد از وعده غذایی : ۱۲۹ – ۱۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر
  • A1C : کمتر از ۶% یا ۵/۶ % بسته به نظر پزشک
  • اندازه گیری قندخون بعداز غذا باید ۱ تا ۲ ساعت پس از شروع وعده غذایی و طبق زمان های تعیین شده توسط تیم درمانی انجام شود.

 

دیدگاه‌ها ۰

*
*

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .