باورهای غلط رایج در مورد انسولین

اغلب، برخی از افراد مبتلا به دیابت برای کنترل قندخون نیازمند تزریق انسولین می باشند. ولیکن به دلیل اطلاعات نادرستی که از اطرافیان خود دریافت می کنند در مقابل تزریق انسولین مقاومت نشان می دهند و شروع تزریق را به تعویق می اندازند. در ادامه درباره شش باور غلط رایج بین مردم درباره تزریق انسولین صحبت می کنیم:

  • دستور تزریق انسولین توسط پزشک به معنای شکست در کنترل دیابت می باشد!

دیابت، خصوصا دیابت نوع دو، یک شرایط پیشرونده است و زمانی اتفاق می افتد که توانایی لوزالمعده برای ترشح انسولین کاهش می یابد. در این زمان با تشخیص پزشک تزریق انسولین برای فرد آغاز می شود. در حقیقت، تجویز انسولین لزوما به معنای چگونگی کنترل دیابت فرد نمی باشد، بلکه به این علت است که لوزالمعده قادر به تامین نیازهای انسولین نمی باشد.

  • زمانی که تزریق انسولین را شروع کنم زندگی برایم مشکل خواهد شد!

هیچ چیز به اندازه گفتن حقیقت ارزش ندارد. تزریق انسولین نه تنها به شخص مبتلا به دیابت کمک می کند تا این احساس را داشته باشد که انرژی بیشتری دارد بلکه باعث می شود به زندگی با دید مثبت نگاه کند و انعطاف پذیری بیشتری در انجام برنامه ها برایش ایجاد می کند. در صورت امکان، با پزشک خود در مورد روشهای برنامه ریزی وعده غذایی و فعالیت بدنی مشورت نمایید.

  • انسولین سبب افزایش وزن می شود!

انسولین به بدن کمک می کند تا از انرژی موجود در موادغذایی به طور موثر تری استفاده کند و بنابراین ممکن است پیامد آن افزایش وزن باشد. کنترل وزن و انجام فعالیت بدنی بخشی از مدیریت دیابت است که از افزایش وزن به دنبال تزریق انسولین جلوگیری شود

  • تزریق انسولین سبب بروز عوارض و حتی مرگ می شود!

این اغتقاد که تزریق انسولین تهدیدکننده زندگی است یک باورغلط است که باید ریشه آن را از آنچه در گذشته برای اعضای خانواده و دوستان اتفاق افتاده است جستجو کرد. در حقیقت، تزریق انسولین خطرعوارض دیابت را کاهش می دهد.

  • تزریق انسولین اعتیادآور است!

با توجه به ماهیت انسولین، انسولین نمی تواند اعتیادآور باشد. اعتقاد به اینکه انسولین اعتیادآور می باشد کاملا بی اساس و پوچ است.

  • انسولین آخرین راه درمان است!

این اعتقاد وجود دارد که انسولین به عنوان آخرین خط درمانی در نظر گرفته می شود و در افرادی کاربرد دارد که دیابت در آنها پیشرفت زیادی داشته است. اما بر طبق نظر متخصصین استفاده زودهنگام از انسولین به مدیریت بهتر دیابت کمک زیادی می نماید. در واقع در بسیاری از موارد شروع زودهنگام تزریق انسولین از پیشرفت عوارض دیابت جلوگیری می نماید.

گردآورنده: مریم احمدی نژاد – واحد آموزش کلینیک دیابت  پارسیان

شماره تلفن: ۳۸۵۸۴۰۴۰ داخلی ۱۱۴

https://www.wellthy.care/magazine/diabetes-treatment-insulin-myths-facts/

 

 

دیدگاه‌ها ۰

*
*

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .