کاهش وزن و دیابت

شاخص بدنی وزن یک مسئله حساس برای بسیاری از افراد می باشد و صحبت کردن درباره ی دستیابی به وزن سالم، راحت تر از دستیابی به آن می باشد. کاهش وزن در افراد مبتلا به دیابت فواید زیادی را به دنبال دارد. با کاهش وزن، فرد انرژی بیشتری دارد، نسبت به خودش احساس بهتری دارد و خطر عوارض جدی مانند بیماری قلبی و سکته کاهش خواهد یافت.

اگر شما مبتلا به دیابت نوع دو هستید، کاهش وزن تاثیر بسزایی بر کنترل قندخون تان دارد. میلیون ها فرد مبتلا به دیابت در سراسر دنیا ممکن است به این نتیجه برسند که کاهش وزن کار بسیار دشواری است. بنابراین اگر شما هم این احساس را دارید بدانید تنها نیستسد.

آمارها نشان می دهد تقریبا ۶۰% از افراد مبتلا به دیابت نوع یک و ۸۵% از افراد مبتلا به دیابت نوع دو اضافه وزن دارند و یا چاق هستند.

فواید کاهش وزن زیاد

کاهش وزن اثرات سودمند جسمی و روانی زیادی دارد. وزن زیاد دور کمر بدین معنا است که چربی زیادی در اطراف اندامها برای مثال کبد و لوزالمعده انباشته شده است. پیامد چاقی شرایطی تحت عنوان سندروم مقاومت به انسولین می باشد. بنابراین کاهش وزن در عملکرد بهتر انسولین تولید شده توسط لوزالمعده یا انسولین تزریقی موثر است.

با شروع برنامه کاهش وزن، شما و تیم درمانگرتان باید نسبت به داروهای مصرفی توجه داشته باشید. گاهی ممکن است نیاز به کاهش مقدار مصرفی دارو یا تنظیم دارویی داشته باشید. با تیم درمانی خود راجع این موضوع مشورت نمایید. در برخی از افراد، کاهش نیاز به مصرف داروهای دیابت انگیزه فوق العاده زیادی برای کاهش وزن در آنها ایجاد می نماید.

کاهش وزن در دیابت نوع یک، به کاهش خطر بروز عوارض دیابت و همچنین کاهش مقدار تزریق انسولین کمک می کند. در افراد دیابتی نوع دو و چاق، کاهش وزن در کنترل بهتر دیابت بسیار موثر است. اکثر افرادی که به کاهش وزن مناسب دست یافته اند، آثار مثبت این کاهش وزن بر روی خلق و خو و انرژی بیشتر و خواب بهتر  را بیان می نمایند.

اهداف وزن سالم

قبل از اینکه شروع به کاهش وزن کنید، باید بدانید وزن سالم چیست و چه وزنی برای شما سالم در نظر گرفته می شود. برای فهمیدن این موضوع باید شاخص توده بدنی ( BMI ) و اندازه دور کمر خود را بدست بیاورید.

وزن خودتان را بدانید.

پژوهش ها نشان می دهد هرچه شما وزنتان را کمتر کنید، فواید سلامت بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت. اما حتی کاهش وزن ۵% نیز وضعیت سلامت فرد را بهبود می بخشد.

برای به دست آوردن شاخص توده بدنی از پارامترهای قد و وزن استفاده می شود. شاخص توده بدنی میزان چربی اطراف شکم را اندازه گیری نمی کند. به همین دلیل دور کمر نیز  اندازه گیری می شود.

اندازه دور کمر خود را بدانید.

اندازه دور کمر سالم بستگی به جنس و نژاد دارد. اندازه دور کمر مناسب برای خانم ها  کمتر از ۸۰ و برای آقایان کمتر از ۹۴ می باشد.

برنامه رژیم غذایی دیابت جهت کاهش وزن

چیزی به اسم رژیم غذایی خاص برای افراد مبتلا به دیابت وجود ندارد.

در ابتدا باید راهی را پیدا کرد که میزان کالری مصرفی کاهش یابد.

یک کالری ( یا کیلوکالری) یک واحد انرژی دارد. کالری در موادغذایی و نوشیدنی های مصرفی وجود دارد. بدن از انرژی برای انجام همه عملکردهای خود از تنفس و خواب تا  فعالیت بدنی استفاده می نماید. به عنوان یک راهنمای عمومی، مردان  حدودا به ۲۵۰۰ کیلوکالری در روز و زنان به ۲۰۰۰ کیلوکالری در روز برای حفظ وزن مناسب نیاز دارند.  البته باید به خاطر داشت افراد بسته به نوع فعالیت شان مقدار نیاز به کالری متفاوتی دارند. رژیم های غذایی که به کاهش وزن کمک می کنند عبارتند از :

  • برنامه غذایی کم کربوئیدرات
  • رژیم غذایی مدیترانه ای
  • ژیم غذایی با کالری کم

برای پیداکردن بهترین رژیم غذایی جهت کاهش وزن با مشاور تغذیه مشورت کنید.

احساس شما درباره غذا

آیا شما در زمان خوردن غذا احساس گناه می کنید؟ آیا شما زمانی که غمگین هستید غذای بیشتری می خورید؟ آیا شما اگر پیشرفت سریع در کاهش وزن نداشته باشید احساس سرکوب شدن دارید؟

اینها احساسات شایعی هستند و غلبه بر این احساسات به شما در پیشبرد شیوه زندگی سالم تر و وزن سالم تر کمک می کند.

برای کاهش وزن فعال باشید.

فعالیت منظم بدنی فواید زیادی از جمله کاهش وزن را به دنبال دارد. قبل از شروع یک فعالیت بدنی جدید حتما با پزشک خود مشورت نمایید. تیم مراقبت اطلاعات لازم  درباره تاثیر فعالیت بدنی خاص بر کنترل دیابت را به شما می دهند. خصوصا اگر شما دیابت خود را با انسولین و یا داروهای خاص ضد دیابت مانند گروه سولفونیل اوره ها درمان می کنید، فعالیت بدنی زیاد و بدون برنامه می تواند منجر به بروز افت قندخون شود.

جراحی کاهش وزن

شواهد قوی وجود دارد که جراحی کاهش وزن به افراد دیابتی در کاهش وزن  و بهبود هموگلوبین A1C موثر است.

۴ روش برای کاهش وزن

  1. اهداف مشخصی را تعیین نمایید و پیشرفت خود را بررسی کنید.
  2. رژیم غذایی را انتخاب کنید که متناسب با شیوه زندگی شما باشد.
  3. از تیم مراقبت سلامت خود کمک بگیرید و با خانواده و دوستان درباره احساسی که دارید صحبت کنید.
  4. در صورتی که به اهداف کوتاه مدت کاهش وزن دست یافتید به خودتان هدیه بدهید.

گردآوردنده: خانم احمدی نژاد – آموزش دهنده دیابت – ۰۵۱۳۸۵۸۴۰۴۰ داخلی ۱۱۴

https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/enjoy-food/eating-with-diabetes/whats-your-healthy-weight/lose-weight

دیدگاه‌ها ۰

*
*

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .