پرتال کلینیک تخصصی دیابت پارسیان
سبد خرید خالی است.

انسولین در سفر

انسولین در دماهای خیلی بالا یا خیلی پایین فاسد می شود. انسولین عملکرد خود را در دمای اتاق تا سی روز حفظ می نماید. اگر قصد سفر به مناطق گرمسیر دارید، انسولین خود را در محفظه ای ایزوله شده یا فلاکس سرمایشی نگهداری نمایید. در شرایط آب و هوایی خیلی گرم، می توانید آب را در بطری های پلاستیکی منجمد نموده و آنها را در کیف مخصوص همراه با انسولین و مواد غذایی خود نگهداری نمایید. اگر در آب و هوای سرد چادر می زنید و یا کار می نمایید، برای جلوگیری از یخ زدن انسولین، آن را نزدیک بدن خود یا در محفظه ای مخصوص و گرم نگهداری نمایید. اگر سفر شما کوتاه است ممکن است بخواهید سرسوزنها و اشیاء نوک تیز را تا بازگشت به منزل نزد خود نگاه دارید. برای سفرهای طولانی تر، می توانید محفظه های کوچکی تهیه نمایید و سوزن های مصرفی را داخل آن قرار دهید. در صورت استفاده از قلم های انسولین، قلم اضافی همراه داشته باشید.
 

تغییرات منطقه زمانی برای مصرف کنندگان انسولین

سفرهای طولانی اغلب در چندین منطقه زمانی رخ می دهند، بصورتیکه بسته به مسیر سفر می تواند از بیست و چهار ساعت شبانه روز طولانی تر یا کوتاه تر شود. در هر دوی این موارد، شما باید برنامه انسولین خود را منطبق با زمان پیش ببرید. کنترل گلوکز خون می تواند با تغییرات زمانی، تغییر در میزان فعالیت بدنی یا الگوی خواب بهم بریزد. درحین سفر، قند خون خود را نزدیک سطوح هدف نگه دارید. در اینجا نکاتی را یادآور می شویم:
• در سفر به کشورهای شرق روزها کوتاهتر می شود. اگر بیشتر از دو ساعت را از دست داده اید، می توانید واحدهای کمتر از انسولین طولانی اثر یا متوسط الاثر را استفاده نمایید.
• در سفر به کشورهای عربی روزها بلندتر میشوند. اگر بیش از دو ساعت جلو رفتید، ممکن است به واحدهای اضافی از انسولین سریع الاثر و غذای بیشترنیاز داشته باشید.
• می توانید زمان تزریقات و وعده های غذایی خود را با تغییرات بیشتر از دو ساعت در یک روز بدون تنظیم کردن مقدار انسولین یا برنامه غذایی تغییر دهید.
• تا حدامکان برنامه غذایی خود را رعایت نمایید.
• اگر بیش از دو منطقه زمانی عبور می کنید، نیاز دارید برنامه ریزی انسولین و وعده های غذایی را با کمک پزشک یا مربی دیابت خود تنظیم نمایید.

تغییرات زمانی برای افرادی که داروهای خوراکی دیابت مصرف می نمایند

اگر تغییرات زمانی کمتر از سه ساعت است، میتوانید زمان مصرف داروهای خود را نزدیک نیم تا یک و نیم ساعت جابه جا کنید. اگر تغییر زمانی بیش از سه ساعت است، با پزشک یا مربی دیابت خود مشورت نمایید.

دیدگاه‌های نوشته

*
*